Je váš nový domov pripravený na infovek?

10.júna 2019
Jednoduchý a rýchly prístup k informáciám cez internet, možnosť komunikovať hlasom aj obrazom s celým svetom, využívať elektronickú poštu, posielať doklady, hudbu, fotografie, filmy, nakupovať a predávať prostredníctvom elektronického obchodu, rezervovať si vstupenky, letenky, zájazdy, kontrolovať dianie doma a v kancelárii prostredníctvom IP kamier, monitorovať a ovládať na diaľku kúrenie, klimatizáciu, osvetlenie budovy a to všetko len niekoľkými kliknutiami myšou. Toto je len časť z celej plejády výhod, ktoré pred niekoľkými rokmi boli len doménou pre komerčnú a firemnú sféru. Dnes sa stáva prístup k spomenutým vymoženostiam bežnou potrebou domácností. Naviac v niektorých prípadoch ide priam o nutnosť, umožňujúcu projektovým managerom, programátorom, IT architektom, obchodným zástupcom  atď. pracovať z domu, alebo v niektorých vybraných oblastiach podnikať výlučne doma, pri minimálnych režijných nákladoch na fungovanie firmy.

Ďalšia oblasť, ktorá je v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou informačných technológií domácnosti je televízia. Slovensko ukončilo analógové a prešlo na digitálne terestriálne vysielanie televíznych programov (DVB-T). Výhodou takéhoto vysielania je jednak vyššia kvalita obrazu a zvuku, ako aj možnosť prijímať oveľa väčší počet kanálov, čo zvýšilo konkurenciu v ponuke voľne dostupných aj platených programov. Zároveň je táto technológia nevyhnutným základom v prípade terestriálneho príjmu na prechod na televíziu s vysokou rozlišovacou schopnosťou – HDTV. Veľký podiel na informatizácii spoločnosti má aj tzv. Triple Play. Ide o technológiu spájajúcu všetky poskytované informačné služby (vysokorýchlostný internet, interaktívna digitálna televízia, digitálna telefónia) do jedného systému. V tejto oblasti Slovensko predbehlo mnohé okolité štáty. Každodenne sme svedkami súťaže našich poskytovateľov telekomunikačných služieb o priazeň obyvateľstva a možnosť pripojiť práve ich domácnosť na spomínaný Triple Play, ponúkaný pod rôznymi obchodnými názvami. 

Infraštruktúra pre využitie informačných technológií 

V minulosti jediný prvok, ktorý by sme mohli nazvať informačnou infraštruktúrou bytu či domu tvorila zásuvka pre pripojenie televízneho prijímača. Bola spravidla jedna a bola umiestnená v strede obývacej izby. Nikoho nezaujímalo, či ste televízor plánovali mať práve na tomto mieste, či vám vyhovuje jej poloha z hľadiska rozmiestnenia nábytku, alebo či ste nechceli pripojiť aj druhý, alebo dokonca tretí prijímač v niektorej z ďalších miestností. Riešenie takýchto „nadštandardných“ požiadaviek bolo možné vyriešiť len zväzkami predlžovacích káblov, vedených krížom cez miestnosti, popod dvere, v najlepšom prípade pod kobercami.

Narastajúca životná úroveň obyvateľstva prináša vyššie požiadavky na kvalitu, komfort, ale aj estetickú stránku bývania. V modernej domácnosti je rýchly, pohodlný a spoľahlivý prístup ku všetkým informačným službám, z ktoréhokoľvek miesta domu alebo bytu a bez obmedzenia kvality, rovnako dôležitý tak, ako sme zvyknutí kdekoľvek si pripojiť do elektrickej zástrčky vysavač, stolnú lampu, vŕtačku, alebo mikrovlnku. Pre rovnaký komfort pri využívaní všetkých zariadení z oblasti informatiky v domácom prostredí je potrebné vybudovať infraštruktúru. 

Home Networking alebo domáca informačná sieť 

Všetky v úvode spomenuté informačné služby sú prenášané vo forme digitálneho signálu. Preto je pre ich rozvod v domácnosti možné použiť jediný univerzálny systém, schopný prenášať ktorúkoľvek službu podľa potreby. Nie je preto potrebné zvlášť realizovať kabeláž pre internetové pripojenie, príjem TV signálu, hlasové služby a podobne. Všetky prípojné miesta - zásuvky majú rovnaké konektory (štandardizované rozhranie RJ45). Umožňujú tak pripojiť akékoľvek IT zariadenie (počítač, TV prijímač, telefón, IP kameru…) do tej istej zásuvky. Prenosovým médiom sú dátové káble označované ako „twisted pair“ (z angličtiny krútený pár). Rovnaké káble sa používajú vo veľkých firemných počítačových sieťach a dátových centrách. Preto bez problémov dokážu aj v domácnosti preniesť všetky digitálne služby rýchlosťou 1 Gigabit/s pri výbere výkonnostnej kategórie Cat.5E. Náročnejší užívatelia sa môžu rozhodnúť pre výkonnostnú kategóriu Cat.6A s prenosovou rýchlosťou až 10 Gigabit/s. Táto rýchlosť v horizonte najbližších desiatich rokov predstavuje maximum rýchlosti dát, dosiahnuteľnej na medených dátových kábloch.

Kabeláž má hviezdicovú topológiu (prívody zo všetkých zásuviek sa zbiehajú v jednom mieste do bytového dátového rozvádzača. Sem sú privedené aj všetky pripojenia od poskytovateľov služieb (káblová televízia, telefónia, internet, Triple Play…). Prepájanie v rozvádzači umožňuje jednoducho, rýchlo a bez zásahu do kabeláže „poslať“ potrebnú službu na ktorúkoľvek zásuvku. Službu v danej zásuvke je možné opäť podľa potreby kedykoľvek zmeniť na inú. Homogénnosť systému (rovnaké káble, zásuvky, konektory pre všetky služby a zariadenia) a jeho topológia umožňujú rozmiestniť väčší počet prípojných miest po celom interiéri (podobne ako je to u elektrických zásuviek) a využívať práve tie, ktoré sa nachádzajú na tom správnom a potrebnom mieste. Nie je tak potrebné, aby ste architektovi vopred oznámili, kde chcete mať televízor, telefón, počítač, kameru… Prezariadenie bytu, či domu po čase tiež nie je žiaden problém. Dizajn zásuviek je tiež podstatnou stránkou celkového architektonického vzhľadu domácnosti. Užívatelia už dávno neakceptujú odlišný tvar alebo farbu dátových zásuviek a zväčša požadujú ich rovnaké vyhotovenie, ako ostatné vybrané elektrické zásuvky a vypínače. Zvýšeným nárokom trhu sa prispôsobili aj výrobcovia. Dátové zásuvky sa už dnes dodávajú v dizajne a farbách všetkých bežne užívaných zásuvkových a vypínačových systémov. Dôležité je však vždy sa uistiť aj o technických parametroch a spoľahlivosti týchto produktov z hľadiska prenosu digitálneho signálu! 

Zodpovednosť za vybudovanie infraštruktúry

Je zrejmé, že problematika informačnej infraštruktúry domov a bytov je odborne blízka najmä poskytovateľom telekomunikačných služieb. Preto nebolo a nie je výnimkou, že poskytovateľ preberie na seba náklady a aj vybudovanie takejto infraštruktúry. V tom prípade samozrejme má záujem aj právo byť výhradným dodávateľom informačných služieb v objekte. Cieľom súvisiacej Európskej legislatívy je odbúrať takéto mikromonopolné prostredie. Preto koncový užívateľ musí mať vo svojej domácnosti garantovanú možnosť výberu poskytovateľa. Za daných podmienok výhoda, ale aj povinnosť zabezpečiť potrebnú infraštruktúru na pripojenie informačných služieb prechádza na investora, developera, resp. stavebnú firmu. Na jednej strane je to pre nich obrovská príležitosť, na druhej strane však aj záväzok a potreba detailnejšie sa zaoberať aj touto oblasťou. V prvom rade informovať svojich klientov, ponúknuť im alebo minimálne sprostredkovať možnosť inštalácie Home Networkingu. Ak totiž užívateľ nedostane svoj byt alebo dom s už vybudovanou infraštruktúrou, ďalšiu šancu bude mať až po mnohých rokoch pri väčšej rekonštrukcii priestorov. Je veľmi ťažké až nemožné takúto kabeláž doinštalovať v dokončených vymaľovaných a zariadených priestoroch. 


2019 © All rights reserverd.
Facebook
Spýtajte sa nás
Produkt bol úspešne pridaný
Potrebujete poradiť? Zatvoriť
  1. Odoslať
    Správa bola úspešne poslaná.
Spýtajte sa nás Zatvoriť
  1. Odoslať
    Správa bola úspešne poslaná.